Eng | Рус | عربي

Ziyaret ve Refakat Rehberi

4.1. ZİYARET POLİTİKASI VE KURALLARI

4.1.1. Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi klinikler ziyaret saatleri saat=13:00-14:00 ve saat=19:00-20:00 saatleri arasında planlanmıştır.

4.1.2.Ziyaret saatleri-kurallarına ve refakatçi kurallarına ilişkin kuralların tanımlandığı dökümanlar, hastane servislerinin girişlerinde tanımlanmıştır.

4.1.3. Hasta ziyaretlerine 0–12 yaş arası çocuklar getirilmemelidir.

4.1.4.Hastanemizde sigara ve alkol kullanmak, yiyecek ve canlı çiçek getirmek uygun değildir.

4.1.5.Hastanemizde izinsiz dolaşmak, başka hastaların odalarına girmek ve gürültü yapmak yasaktır.

4.1.6.Hasta odasının kapısında; yıldız, damlacık, solunum figürleri gördüğünüz hastalarda ziyaret öncesi mutlaka hastanızın hemşiresine danışmalısınız. Bu hastalarda ziyaret kısıtlaması veya ziyaret öncesi alınması gereken bir takım önlemler gerekebilmektedir.

4.1.7.Hastanemiz yoğun bakım ünitelerinin ziyaret saatleri ve kuralları, yoğun bakım ünitesine göre farklılık arz etmektedir. Bu bilgiler, ilgili yoğun bakım ünitelerinin girişinde hasta yakınlarının bilgisine sunulmuştur.

4.1.8.Hastalarımızın ve diğer hastalarımızın rahatı ve enfeksiyon riski açısından ziyaret saatini kısa tutulmalıdır. 

4.2.Yoğun bakım ünitelerinde ziyaret saatleri 

4.2.1.Yoğun bakım ünitelerinde hasta ziyaret saati; Yoğun bakım ünitelerinde hastaları enfeksiyondan korumak için, yoğun bakım doktoru/hemşiresinin izniyle gün içinde saat 13.30’da başlayıp 5 dakika süre ile ve en fazla bir kişinin ziyaret etmesine izin verilir. 

4.2.2.Yoğun bakım sorumlusu, hemşiresi ya da doktoru yoğun bakım şartlarına göre ziyaret saatini değiştirebilir ya da iptal edebilir. 

4.2.3.Yoğun bakım ünitelerinde refakatçi uygulaması yoktur. 

4.2.4.Yoğun bakım ünitelerine 0-12 yaş arası küçük çocukların ziyareti kesinlikle yasaktır.

4.2.5.Yeni doğan Yoğun bakım ünitelerinde bebeklerin kritik özel durumlarından dolayı; yoğun bakım doktoru/hemşiresinin izniyle, gün içerisinde en az iki kez olmak üzere sadece anne ve babanın ziyaret etmesine izin verilir. 

4.2.6.Yoğun bakımlar özel birimler olduğundan dolayı hastaların sağlığı için, kontrolsüz hasta ziyareti yapılmamalıdır. 

4.2.7.Yoğun bakım ünitelerine çiçek, yiyecek ve içecek kabul edilmemektedir. 

4.2.8.Solunum yolu enfeksiyon bulgusu olan (öksürük, hapşırık, burun akıntısı vb) ziyaretçiler içeriye girmemelidirler.

4.2.9.Ziyaretçiler içeriye girerken ellerini yıkamalı veya el antiseptiği ile ovmalıdır.

4.2.10.Ziyaret sonunda da eller yıkanmalı veya el antiseptiği ile ovulmalıdır.

4.2.11.Ziyaret sırasında hasta yataklarına oturulmamalı ve hastaya dokunulmamalıdır.

4.2.12.Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşulmamalı, hasta cep telefonuyla görüştürülmemeli, hastanın ve yoğun bakımın görüntüleri alınmamalıdır.

4.2.13.Hasta Ziyareti Öncesinde El Hijyeni Sağlanmalıdır.

4.2.14.Gerektiği durumlarda, hasta ziyaretçisi, hasta ziyareti sırasında sağlık personeli tarafından verilen boks gömleğini, maskeyi, bone ve eldiveni ve galoşu giymelidir.

4.2.15.Hasta ziyareti sırasında, hastaya sarılıp öpmek, mikrop bulaştırabileceği için hasta ile yakın temas etmekten kaçınılmalıdır.

4.2.16.Yoğun bakım ünitelerinde hasta yakınının bilgilendirilmesi; hastanın ilk kabulünde ve her gün hastanın genel durumunu ve tedavi sürecini kapsayacak şekilde doktor tarafından yapılır ve hastaların hukuki yakını olmayan (arkadaş, komşu vb) kişilere bilgi verilmez.

4.2.17.Hasta yakınlarının hastanede sürekli beklemelerine gerek yoktur. Acil durumlarda telefon ile hasta yakınlarına ulaşılır.

4.2.18.Bilgilendirme saati dışında bilgi almak isteyen hasta yakınlarının, doktorların bilgilendirme için müsait olana kadar beklemesi gerekir.

4.2.19.Gece nöbette olağan dışı bir durum gerçekleştiğinde hasta yakınlarına telefon ile nöbetçi doktor tarafından bilgi verilir.

4.3.İzolasyon Önlemleri Alınan Hastalarda Ziyaret Uygulaması:

Kliniklerde izolasyon önlemleri uygulanan odaların girişine uygun izolasyon figürü asılır ve hasta oda kapısına, refakatçi ve ziyaretçilere uyması gereken kuralları anlatmak amaçlı “ hasta odasına girmeden önce hemşire ile görüşünüz.” Yazısı asılmaktadır. 

Enfeksiyon kontrol komitesinin ve sağlık personelinin kararı ve İZOLASYON ÖNLEMLERİ TALİMATI doğrultusunda, izolasyonlu hastalarda ziyaret mümkün olduğunca kısıtlanması, bu konuda hasta ve hasta yakınlarına açıklama yapılmalı, ziyareti uygun olan hastalarda gerekli kişisel koruyucu ekipmanlar ve önlemler alınarak mümkün olan en kısa sürede hasta ziyareti gerçekleştirilmelidir.

4.2.3.ZİYARET KISITLAMASI BULUNAN HASTALAR
 
Hastanın kendi isteği ya da tıbbi durumundan kaynaklanan nedenlerle, ziyaret uygulamasının yapılmayacağı hastalarda, hasta odasına “Hasta Ziyareti Yasaktır” Yazısı asılmaktadır. Bu durum hasta ziyaretçilerinin anlayışı için uygun bir şekilde açıklanmalıdır.


4.1.REFAKAT POLİTİKASI VE KURALLARI 
- Hastaya refakatçi gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir.
- Refakatçi sayısı bir kişi ile sınırlıdır.
- Refakatçiler, hastanede kalabilmek için Refakatçi Kartını taşımalıdır.
- Refakatçi hastanenin koyduğu tüm kurallara uymak zorundadır.
- Refakatçi değişimlerinde, refakatçi kimlik kartları yenilenmelidir. Refakatçi değişimlerinden servis sekreterleri ve servis hemşireleri haberdar edilmelidir.
- Refakatçiler, hastanın yanından ayrılması gereken hallerde mutlaka servis hemşiresine bilgi vermelidir. Hastanızın “hasta bilekliği”nin hastanede kaldığınız sürelerde takılı olmasına özen gösteriniz.
- Hekim vizite ve hemşire tedavi saatlerinde refakatçilerin servis dışında olması gerekmektedir.
- Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalı, hastane malına zarar vermemelidir.
- Refakatçilerin, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde kapatılması gerekir.
- Hasta refakatçilerinin Hasta yataklarının üzerine oturmak enfeksiyon riski açısından yasaktır.
- Hastanemizde izinsiz dolaşmak, başka hastaların odalarına girmek ve gürültü yapmak yasaktır.
-  Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber verilmelidir.
- Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutacaklar, hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılayacaktır.
- Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdır. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir. Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır. Hastane enfeksiyonunu önlemek için çöpler tuvaletlerdeki çöp kovalarına atılmalıdır.
- Sürgü, ördek gibi kişisel malzemeler kullanım sonrası poşet içerisinde banyoda bulundurulmalıdır.
- Hasta alt bezleri koridor girişindeki hasta alt bezi çöp kovasına poşetleyip atılmalıdır.
- Denge problemi olan hastaların refakatçileri zorunlu olmadıkça hasta yanından ayrılmamalıdır.
- Hastaları rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmamalı, cep telefonları hastane içerisinde sessiz konumda tutulmalı ayrıca hasta odasında bulunan televizyonu diğer hasta ve hasta yakınlarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılmalıdır.
- Refakatçilere ve hastalara çıkan normal yemek 3 öğün olarak verilmektedir.
KAHVALTI: 06:00 -07:00
ÖĞLE: 12:00-13:30
AKŞAM:17:00-18:30
- Refakatçiler hastaya yiyecek-içecek getirmemeleri hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek-içecek verilmemeli ve refakatçilerin hastanede tütün ve alkollü madde kullanmaları kesinlikle yasaktır.
- Yemek tepsileri görevlilerin belirlediği yerler dışına konulmamalıdır.
- Gereksiz yanan lambalar söndürülmeli, boşa akan musluklar kapatılmalıdır.
- Elektrikli aletler(su ısıtıcısı, elektrikli ısıtıcı… vb) kullanılması yasaktır.
- Pencere kenarlarına eşya ve malzeme konulmamalıdır.
- Kıymetli eşyalar hasta odalarında bırakılmamalıdır.
- Hastanemizde verilen hizmetlerimizle ilgili şikayet, öneri ve memnuniyetler hasta hakları ve halkla ilişkiler birimine, hastanemizdeki görüş, öneri ve şikayet kutularına,  http://www.hastane.aku.edu.tr/ web sayfasında belirtilen görüş öneri bölümüne iletilmelidir.
- Otopark hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için; otoparkımızda araçlarınızı hasta ve hasta yakınlarımız için ayrılan uygun yerlere ve başka araçların çıkmasını engellemeyecek şekilde park etmeye özen gösterilmelidir.

- REFAKATÇİ KURALLARI İÇİN TIKLAYINIZ.
YOĞUN BAKIM GİRİŞ ÇIKIŞ KURALLARI İÇİN TIKLAYINIZ.
ZİYARETÇİ GİRİŞ ÇIKIŞ KURALLARI İÇİN TIKLAYINIZ.
- YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM KURALLARI İÇİN TIKLAYINIZ.