Eng | Рус | عربي

AKÜ HASTANESİNDE TIKALI BAĞIRSAK DAMARI CERRAHİ MÜDAHALE OLMADAN AÇILDI

     


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji hekimleri bağırsakları besleyen damarında ani tıkanıklık saptanan bir hastayı cerrahi müdahale olmadan sağlığına kavuşturdular.
 
Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersel Onrat, Prof. Dr. Alaettin Avşar ve Uz. Dr. Volkan Emren’in oluşturduğu ekip tarafından 62 yaşındaki erkek hastaya acil bağırsak anjiyosu uygulandı.

Yapılan anjiyoyla ilgili bilgi veren Emren, hastanın tıkalı olan bağırsak damarının ameliyata gerek duyulmadan “balon anjiyoplasti” adı verilen yöntemle başarıyla açıldığını belirtti. Emren bağırsakları besleyen damarın ani tıkanmasının hayatı tehlike arz edebilecek bir durum olduğunu belirterek, tanı konmaması durumda hastaların kaybedilebileceğini kaydetti. Bu tip vakalarda açık cerrahi girişimin en sık başvurulan yöntem olduğunu ifade eden Emren, “Cerrahi girişim riskli içermektedir. Yaşayan hastaların önemli bir kısmında ameliyat sonrası yaşam kalitesinde ciddi düşme yaşanmaktadır” dedi. Emren, “Ameliyatsız balon anjiyoplasti işlemi ise genel anesteziye gerek olmadan, kasıktaki damardan girilerek uygulanabilen ve sonucunda tıkalı damarın açılabilmesine imkan vermektedir” diye konuştu. Emren, hastanede daha önce de başka hastalara başarı ile uygulanmış olan balon anjiyoplasti ile hastaların ameliyat olmalarına gerek kalmadan kısa sürede günlük yaşantılarına dönebildiklerini ve konforlu bir hayat geçirebileceklerini de sözlerine ekledi. 

     

opioid antagonist implant blog.dotnetnerd.dk how to take naltrexone
naltrexone side effects open what is ldn used for
drinking on naltrexone link heroin detox
vivitrol shot information naltrexone experiences revia alcohol
what is a vivitrol shot link ldn dosage
naltrexone 25 mg narcan challenge test naltrexone interactions
ldn low dose naltrexone blog.admissionnews.com low dose naltrexone pharmacy
naltrexone reviews site how does ldn work
low dose naltrexone ibs naltrexone studies probenacid
naltroxon what are the side effects of naltrexone naltrexone for ra
naltrexone drug can you drink alcohol while taking naltrexone vivitrol shot cost